2016. május 22., vasárnap

Líra a mindennapokban

Gondoltátok volna, hogy mindennapi gondjainkra ennyire egyértelmű és a mai nyelvünkön szóló válaszokat kaphatunk a költészettől? Ebben nagy segítségünkre van Lackfi János, kortárs magyar költő, akinek versei mind témáikban, mind pedig hangulataikban rendkívül szerteágazóak.
Rólunk, kamaszokról is számtalan verse íródott, néhány ilyen jellegű művéből készítettünk egy rövid kis válogatást!

Jó szórakozást kívánunk a videóhoz!
az Aranyolvasók Klubja



Ha esetleg nem működne a videó, akkor katt IDE!

2016. május 15., vasárnap

Spiró György: Álmodtam neked - Perspektíva

Perspektíva,
avagy a felnőtté válás keserű története

Az 1946-os, budapesti születésű Spiró György Magyarország egyik jelenleg is élő legkiemelkedőbb írója, költője, aki ezen tevékenységek mellett irodalomtörténettel és műfordítással is foglalkozik. Az  ELTE Bölcsészettudományi Karán végezte tanulmányait, és magyar – orosz – szerb - horvát szakon szerezte diplomáját. Művei jelentőségét és minőségét mutatja az évek során kiérdemelt számtalan elismerés és díj, amelyek között olyan neves díjak is szerepelnek, mint például a József Attila-díj, amit 1982-ben kapott meg és a  Kossuth-díj, amelyet 2006-ban ítéltek oda neki.
Az eredetileg 1987-ben megjelent önéletrajzi ihletésű kötet, az Álmodtam neked főként a gyerekkorra való visszaemlékezésről szóló novellákat tartalmaz. Némelyik novella könyörtelenül és minden lágyságot nélkülözve mutatja be az író gyerekkorában történt tragédiákat, köztük a legsúlyosabbat, az apja elvesztését.  Az utóbb említett szörnyű veszteséget  a címadó novella idézi fel, amely hitelesen és teljes mértékben átadja az olvasónak a haláleset hirtelenségét és borzalmát, hiszen este még  beszélgetett az író az apjával, a következő napon viszont az apa kórházba került, és estére meghalt.
A megfelelő mű kiválasztásához több novellát is elolvastam a kötetből, az Apámmal a meccsen, a Jókora kis temető, a Kísértetváros kapujában vagy mint a fentebb említett címadó, az Álmodtam neked című elbeszéléseket, azonban semelyik nem keltette fel a figyelmemet olyan szinten és ragadott magával, mint a Perspektíva. Ez talán annak köszönhető, hogy a novellában felsorakoztatott elemek egy része az én gyermekkorom emlékei között is megtalálható volt.
A gyermek számára az őt körülvevő világ megismerése elsődleges tevékenység, nagyon fontos feladat. Ez a novella ezt a folyamatot mutatja be. Milyen volt ez a világ, amelyet Spiró György bemutat? A XX. század történelmének legellentmondásosabb korszaka, a szocializmus kora. Tele félelmekkel, elhallgatásokkal, hazugságokkal. Ebben a világban kell a gyermeknek eligazodni.
A gyermeki lét képzeletvilágának felidézése mellett a felnőttek világával való találkozás is fontossá válik a novellában. Nusi néni alakja nagyon fontos a novellában, ő az, aki a régi világ értékeit megtestesíti. Nusi néni kora miatt ezek az értékek idejemúltnak tűnnek.                      De a kölcsönös tanulási folyamatot is példázza, nem beszélve arról, hogy Nusi néni második gyermekkorát éli, ezért igazán jó partner ebben a játékban. Ilyen emlékeim nekem is voltak. Például, amikor Nusi nénivel felforgatták az egész házat, és mindenről teljesen megfeledkezve játszottak, és jól érezték magukat, az nagyon hasonlít arra, amikor egy-egy betegen töltött napon kivettem óvodai szabadságomat, és a nagymamáimmal játszottunk egész délután, amíg anya haza nem érkezett. Ezek a játékkal eltöltött délutánok általában hasonló kaliberű felfordulással jártak és szabad teret adta a gyermeki fantázia szárnyalására, mint ahogy az a következő idézetben szerepel. Az ezt leíró jelenet számomra a legkedvesebb a novellából:
„Nusi nénit, aki Bécsből származott és magyarul csak törve beszélt, anyám azzal a céllal szerezte be, hogy idejekorán megtanuljak németül, hátha így túlélhetem a harmadik világháborút. Nusi néni eleinte naponta eljött, de inkább ő tanult tőlem magyarul, kölcsönös hasznunkra. Ő olvasott fel nekem először meséket, így Mackó úr utazásai-t is, amit én mindennél jobban élveztem, s miután Nusi néni az összes fellelhető kötetet felolvasta, amíg kívülről nem tudtam mindet, elkezdtem tovább írni. Diktáltam a soron következő kalandokat, Nusi néni a kisszéken kuporgott és képzeletem csapongásait egy vastag, sárga, vízszintesen és függőlegesen pirossal vonalkázott, háború előtti füzetbe jegyezte. Esténként néha felolvasást tartott a műből furcsálkodó szüleimnek. Én boldogan diktáltam mindazt, ami a szerzőnek nem jutott eszébe, Mackó úr tonnákban mérhető mennyiségű mézhez jutott tolvajlás és furfang révén. Ennek azonban elég hamar véget vetettek, nekem megmagyarázták, hogy Nusi néninek fáj a keze és gyönge a szeme, neki pedig javasolták, hogy inkább 12németre tanítson. Nusi néni nem adta be a derekát egykönnyen, és kitalálta, hogy ha már regényt nem írhatunk, eljátszunk mindent, ami eszünkbe jut. Boldogan kaptam az ötleten: a színjátéknak nincsen írott nyoma, nehezebben ellenőrizhető.
A lehetőségek mérlegelése után úgy döntöttünk, hogy az északi sarkot fogjuk felfedezni. A szobában eltoltuk a bútorokat, létrehoztuk a támaszpontot, ahová a gépek leszállhattak, és ahonnét ebéd után szánon, kutyákkal, fegyverrel a sark felé indulhattunk. Eleinte pálcikákkal jeleztük a puskákat, és építőkockákból, madzagból jelet hagytunk magunk mögött, hogy visszafelé el ne tévedjünk, vagy a mentőosztag ránk találjon, ha közben halálosan megfagyunk, de csakhamar megvoltunk enélkül úgy, hogy odaképzeltük. És nemsokára társunk is akadt, János személyében, akit magunkkal vittünk, beavattuk a sarkkutatás rejtélyeibe. János elég buta volt, sokat nevettünk rajta, de sose mulasztottuk el magunkkal vinni, és az ő részére is terítettünk ebédnél.”.                                                                         A gyermek világa ebben a kölcsönösségben gazdagodik, először Nusi néni meséi indítják be a kisfiú képzeletét, aminek az eredménye, hogy ő maga teremt, hoz létre történeteket. A zárt világot lassan kinyitják, kitágítják számára, meg kell ismerkednie az új szabályokkal és elvárásokkal.                                                                                                                                De mint mindig, történik valami, ami ezt a lassan kialakuló világot megbolygatja, ez pedig a betegség. Sok minden megváltozik emiatt, amiben eddig ki tudott teljesedni, azok a tevékenységek csak kudarcot hoznak számára. És még Nusi Néni látogatásai is egyre inkább ritkulnak, végül a nagymama uralma alá kerül a kisfiú. Ez az új állapot sok új tapasztalattal jár. Az igazságról szerzett új ismeretei lehetővé teszik, hogy minél hamarabb alkalmazkodni tudjon a felnőttek világához.
Új számára a család múltjának megismerése is, de a jelen eseményei is nagyban befolyásolják a gyermek világról alkotott képét. Az elhallgatások, a hazugságok, a külvilág jelenségei csak erősítik a gyermeki képzelet áradását, és a félelmek erősödését.
Aztán végül megtalálja azt az elfoglaltságot, amelyben oldódnak a feszültségek, a belső félelmek. Ez pedig a festés. De az iskolába kerüléssel ez is kötelességgé, kényszerré válik. Nem találja örömét a kötelezően előírt feladatokban. Az iskola már egy kicsit a felnőttkor előképének is tekinthető.
                                                                                                                                                             A szerző gyermekkora és az én gyerekkorom között a rajzolás fontos párhuzam – annak ellenére, hogy sosem rajzoltam kiemelkedően jól és olyan szinten, mint ahogy a szerző, - de az elszántság és a művészet szeretete és a benne rejlő szabadság, az önkifejezés számomra is nagyon fontos.
„Csakhamar rájöttem, hogy ceruzával vonalakat lehet húzni, és ezekből mindig összeáll valami, sőt az ember előre is elhatározhatja, mire hasonlítson majd a valami, amit rajzolni fog. Egy darabig titokzatosan hallgattam, valahányszor a megrajzolandó mű címe iránt érdeklődtek, de pár hét múlva már vállaltam, hogy a képnek ne utólag adjak címet.
A boldog pacsmagolásnak az sem vetett véget, hogy kevesebb időm maradt, mert beírattak az első általánosba.”
De a felismerés, nem maradhat el, nem lehet másként csinálni, csak ahogy elvárják. Ez a felismerés tesz minket felnőtté.
A bevezetőmben írtam, hogy nagyon nehezen találtam meg a számomra érdekes és üzenettel bíró novellát, de ez a történet az elemzés során azzá lett. Sűrítve olvashattam arról, amit eddigi életem során én is megéltem. De leginkább kamasz létem nyomasztó felismerésére és kérdéseire kaptam választ. Bármennyire is szeretném, hogy a szabadon szárnyaló fantáziám irányítson, szabad akaratom szerint cselekedjem, nem tehetem, mert a közösség részeként szabályokhoz kell igazodnom. Lassan felnőtt korba lépek.

A teljes mű (Álmodtam neked) megtalálható és elolvasható a Petőfi Irodalmi Múzeum honlapján: http://dia.jadox.pim.hu/jetspeed/displayXhtml?docId=0000000847&secId=0000079304
Illetve aki kedvet kapott még Spiró György más műveihez esetleg, az a Magyar Elektronikus Könyvtár adatbázisában talál néhány művet, azonban jelen esetben inkább az angolul tudóknak kedveznek.
http://mek.oszk.hu/html/vgi/kereses/keresesujgy.phtml?tip=gyors
Készítette: Ékes Gyula Balázs, a Berettyóújfalui Arany János Gimnázium 10.b osztályos tanulója

2016. április 30., szombat

A pénz hatalma


Hogy mit is akarunk üzenni ezzel a témával? Ezt a továbbiakban ki is fejtjük és meg is tudhatják kedves olvasóink. 
A választásunk a pénz jelentőségére esett, ami szerintünk manapság igen gyakori téma. Mint már azt tapasztalhatták mások is, a pénz kérdése a mai világban nagyon fontos és érdekes kérdéseket vet fel. Általában mindenkiben első kérdésként merül fel mások anyagi helyzete, és sokan ez alapján ítélkeznek, és ez által választanak maguknak barátokat, szerelmet. Szeretnénk, ha ezek az előítéletek most megszűnnének. Sok családban már a kisgyerekek is tapasztalják ezt az iskolákban, óvodákban is, emiatt már nagyon fiatalon a mindennapos kiközösítésekkel kell szembenézniük. Például sokakat megítélnek a ruhamárka alapján vagy a telefon típusa miatt, amikor inkább még kint kéne együtt játszani az udvaron, és majd csak a közlámpa fénye lenne a jelzés, hogy már késő van és a szüleik várják haza. Ehelyett hajnaltájban a telefon sokadik csörgésre indulnak nagy nehezen haza.
A pénz kérdése nagy nyomást is gyakorol az emberekre, mint például, amikor a családfő minél több munkát vállal el, hogy mindent megadhasson családjának, csakhogy ez napról napra nehezebb feladattá válik számára, és ennek következménye, hogy egyre kevesebbet látja gyerekeit és kedvesét, emiatt ingerlékenyebbé is válhat. Sokakat viszont nem sakkban tartja a pénz hatalma, hanem hatalomvágyat ébreszt bennük, ezért önzővé és gőgössé teszi őket. Érdekházasságot kötnek a pénz miatt, csak azért, hogy minél többen felfigyeljenek rájuk, és a figyelem központjába kerüljenek, és ezért bármilyen helyzetbe belemennek. Családok mennek ki külföldre a jobb kereset és a jobb megélhetés reményében, és ezért egyre kevesebb ember marad itt Magyarországon. Mindezt csak azért, hogy ne szűkölködjön a család és ne szenvedjenek semmiben sem hiányt. S a válogatásainkkal is arra akartunk utalni, hogy ezeket a különböző problémákat miként szemléltetik mások, akiknek teljesen más a felfogása, és nem mindent a pénz szemszögéből figyel meg. 
Dalszöveg választásunk azért ilyen széles körű, mert szerettük volna minden oldalról megközelíteni a választott témánkat, így hát a legismertebbektől kezdve felkutattuk még azokat is, amelyeket kevésbé ismernek. Mint ahogy a dalszövegekből is kiderült, a pénznek szinte mindenhez köze van - még a boldogsághoz is – és az élet minden területén fontos irányító tényező. Ezt a különböző dalszövegírók és előadók nagyon jól szemléltetik és bemutatják az olvasónak. mindegyik dal más szemszögből mutatja be és közelíti meg azt, hogy a világon már mindennek ára van. Sokan már a boldogságot sem tudják elképzelni pénz nélkül, és az „igaz” szerelem is kezd feledésbe merülni, mert ugyebár a lé a lényeg. 
Olyan érdeklődési körű olvasóknak küldjük ezt a dalszövegekből álló válogatást, akik el tudnak vonatkoztatni a pénz irányításától és egyetértenek azzal, hogy nem kell gazdagnak lenni a boldogsághoz. Mert a gazdagok sem lehetnek teljes mértékben biztosak abban, hogy ki az igaz barát és ki az, aki csak érdekből és csak azért keresi a kapcsolatot vele. A pénz által elnyomott embereknek is szeretnénk felhívni a figyelmét ezáltal arra, hogy nem csak a milliomosokkal törődik és foglalkozik a közösség, mert igen is fontos minden egyes ember, akár tehetős, akár kevésbé pénzes. Igaz, vannak helyek, ahol a pénz fontos tényező, de nem éri meg egy egész életet a pénz köré építeni, és ezért elrontani magunk és környezetünk jövőjét. Ennek érdekében fontos lenne változtatnunk a felfogásunkon és más értelmet keresni az életnek, mint például az összetartás, bizalom és a feltétel nélküli szeretet. Ha az ember megtanulja függetleníteni magát a pénz hatalmától, és többet foglalkozik a környezetével, akkor megnyílik számára a világ, és rájön arra, hogy a pénznek ellenállni nem is olyan nehéz feladat, mint ahogy azt a többiek gondolják.
Véleményünk szerint az olvasók számára az a tudat lesz inspiráló, hogy vannak olyan emberek, akik elvonatkoztatnak a pénz fontosságától, és nem hagyják, hogy az anyagi érdekek irányítsák a mindennapi életüket, és ezzel a környezetükkel sem rombolják le a kapcsolataikat. Nem kell aggódniuk semmiféle probléma miatt, mint például az adósságaik,  mert sok család beleesik az adósság csapdájába, ahonnan nagyon nehéz újra talpra állni. Családok szétszakadását is okozhatja ez a hatalmas anyagi megterhelés, amely a világ bármely részén előfordulhat.
Az antológiánk célközönsége minden olyan ember, aki bármilyen anyagi problémákkal küszködik, és nem tudja túl tenni ezen magát. Ezáltal próbálunk egy kis segítséget nyújtani számukra, vagy csak azoknak üzenni, akik egyetértenek a gondolkodásmódunkkal és azzal, hogy a pénz nem boldogít  csak romba dönt és „elpusztít” minden emberi kapcsolatot.. Mindenki másnak is ajánljuk, aki érdekelt a pénz témájában, és szeretné egy másik szemszögből is körbejárni a dolgokat, és azért, hogy megtudja, hogy nem csak a pénz számít, mert vannak az embereknek érdekeik és szabad gondolataik. Nem szabad beskatulyázni valakit illetve valakiket az anyagi helyzetük miatt, hanem figyelembe kell venni a gondolatait, mert nem egy olyan ember van, aki nem a gazdagabb rétegből került ki, mégis többre vitte, mint azok, akiknek minden az ölükbe hullik.
Azért szeretnénk, hogy kis gyűjteményünk kiadására sor kerüljön, mert szerintünk mindenkinek észben kéne tartania, hogy nem a pénz a lényeg, hanem az, hogy megtaláljuk a feltétlen boldogságot és az élet értelmét úgy, hogy nem engedi, hogy a pénz bálványa uralja életét.


Szövegíró : Závodi Gábor
Előadó: Mex: A lé a lényeg

Pum, Pálnék!
A jó bor is megárt, ha sok ezért
Ha van egy Éljen a Pali nevű kisközért
Hol csak arra várnak, hogy a pénztárcádat kiürítsd fenékig
Derékig vesd bele magad az élvezetekbe,
De jól gondold meg, hogy hova teszed be
A lábad, a pénzed, az egész lényed.
Mert mindenhol csak a lé a lényeg.

Pum, Pálnék!
Mindig mást kérdezel, mint amit érzel,
Valami hajt, valami kényszer, az, hogy mást tegyél,
Az, hogy más legyél, mint aki lehetnél,
Embertelen gazdagságot szeretnél,
Pedig megvan benned minden ami kell
Alkalmanként milliókat pazarolsz el,
De egy ruppót nem ér az egész élet,
Ha nem jössz rá, hogy melyik lé a lényeg!
Úgy pumpálnék beléd valami jót, valami szépet
Úgy pumpálnék beléd valami emberszerűséget!
Úgy pumpálnék beléd valami jót, valami szépet
Mert mindig mindenhol, mindenkor: a lé a lényeg!
Soha se legyen belőled egy olyan típus, 
Akit magával ránthatna egy Dugovics tifusz
Akit rávehetnek bármire:
A cigire, a fűre, a porra a tűre,
Mert nemet mondani tudni kell,
S az élvezetekből mi az ami érdekel
Azt te döntöd el, mert szar az egész élet
Ha nem jössz rá, hogy melyik lé a lényeg!

Úgy pumpálnék beléd….




Szövegíró: Bereményi Géza
Előadó: Cseh Tamás:Pénzügyesek
  
Ma a pénzügyi diktatúra a sikk, akik ügyesek, mind pénzügyesek.
Az állampolgár régebben komcsi volt, vagy nem volt komcsi - ez volt a divat.

És itt az új csodás pénzügyi elnyomás a zsebát világítás.
Itt van az új idő, új diktatúra jő, a nagy közpénzlenyúlás.

Ma vagy pénzügyis vagy, avagy nem vagy az,
nem vagy pénzügyi? Tied a güri.
A diktatúra máma már pénzügyi, zsebedben kutatva mutat utat.

A régi jó puha komcsi diktatúra helyett a pénzügyi jött,
amely már ott lapult, készen, hogy ránk nyomul, a vén Kádár háta mögött.

Régen a zsaru sliccedbe nyúlhatott, ha politikailag ért gyanú.
Ma már a zsebed kutatja át a szerv, és a pénzügyisnél van az adu.

De mást ma sem tehetsz, legföljebb elmehetsz demokráciádba be.
De mást ma sem tehetsz, ugyanúgy elmehetsz az édesanyádba be.

Máma az ügyesek mind pénzügyesek, nem párttagok.
Ma már a pénzügyi diktatúra kisfia vagyok.

O mutat új utat, míg zsebedben kutat, ahogy a zsebtolvajok.
O mutat új utat, míg zsebedben kutat, ahogy a zsebtolvajok.

A függöny fölment, itt az új felvonás, ma az ügyesek mind pénzügyesek.
Az ő gyerekük mehet Oxfordba majd, a tied marad állni a sarat.

Lám itt a pénzügyi diktatúra, ni, kövesd az új divatot,
ne hagyjad el magad, dugd az aranyat, mostantól lopni fogok.

Ha már a pénzügyesek olyan ügyesek, jól raboljanak,
de hát akkor e kormiliőben lopni is szabad.

Lopd vissza tőlük azt, amit ők állami szinten leakasztanak,
ne csak a rossz, duhaj, pénzügyi vérvonal jusson el Oxfordba
majd.




Szövegíró: Müller Péter Sziámi
Előadó: Omen: Szomorú milliomos
  
Neked az egyik nap csak olyan, mint a másik
Neked az élet olyan, mint a halál
Neked minden csak annyi, amennyinek látszik
Nálad minden lövés talál

R.: Ugye te milliomos vagy
Ugye te szomorú vagy
Amit csak akarsz, mindent elérsz
Csak téged nem ér el semmi sem
Ugye te természetes halállal élsz

Átszalad előtted egy nyest az úton
De az is lehet, hogy egy görény
Úgy látszik, mások is laknak a kerületedben
Túl az általad ismert lakók körén...

Refrén
Csoda hogy élsz, mégse félsz...

Te középen vagy és nem nagyon nézed
Mi van följebb és mi van alant
Rózsaszín koporsóban most vittek el
A pincéből egy hajléktalant

Refrén
Csoda hogy élsz, mégse félsz...



Szövegíró: ismeretlen
Előadó: Alvin és a mókusok : Minden a pénzről szól

Éjjel is róla álmodik
És nappal is őt kívánja
Mindenki őt hajszolja
A lényeg hogy megtalálja.

Alig várja, hogy kimondhassa:
„Mindennek meg van az ára"
Olyankor felragyog a szeme
Kihúzza magát, mielőtt kinyílik a szája
Összefut a nyála

A szerencsétlen korán kell
És késő estig nyomja
Megcsömöl a látványtól
Mégis kikészül a gyomra.

vagy éppen
elmegy az esze, bekattan
Fegyvert fog és elrabolja
Csak azért, hogy pár másodpercig
Két kézzel szórja

Mert sajnos minden

A pénzről szól
Az élet asztalán
Jó nagyot markolj
Nem is számít más
Csak minél több legyen
Már csak ez imponál
Ez egy rohadt fertőzés
És mindenkit megtalál

Figyelj rá, mert ez vesz körül
Semmit sem adnak ingyen
A pultos lány sem mosolyog rád
Ha borravalója nincsen

Ezért visznek a nagyfőnököknek
Születésnapi tortát
És ezért vágják át bárkinek
a sikátorban a torkát

Mert sajnos minden

A pénzről szól
Az élet asztalán
Jó nagyot markolj
Nem is számít más
Csak minél több legyen
Már csak ez imponál
Ez egy rohadt fertőzés
És mindenkit megtalál

Isten,
a vallás
az ünnep,
az átok
a divatlapokon
a fiúk
és lányok
Az egész média
a playback sztárok
a gyors éttermek
éjszakai bárok

Főiskola
egyetem
a bölcs tanárok
a csoporttársak
a jóbarátok
a házastársak,
a meleg párok,
minden

 
Szövegíró: Lovasi András
Előadó: Kispál és a Borz: Van amikor nem

Van, amikor nem álom
Van, amikor az élet
Unja, hogy ronda és azt mondja, tényleg,
Miért ne lehetnék én szebb?
Miért ne lehetnék én jobb?
Na menjetek és szórakozzatok
A pénzed, hogy hogy nincs pénzed?
Hát, az tényleg szar dolog
Akkor majd biztos te leszel, aki azt álmodja,
Hogy lehetne a világ jobb, sokkal jobb

Itt a kígyó beszél
Bátran a világról
Búzától az ocsút, embert barátjáról
Le kell választani, csak álljon ott csupaszon
Két keze a pöcsén, na, mi kéne nagyon
A pénzed, hogy hogy nincs pénzed?
Hát, az tényleg szar dolog
Akkor majd biztos te leszel, aki azt álmodja,
Hogy lehetne a világ jobb, sokkal jobb
Hát persze, lehetne
Minden ember benne lenne, ha az élre állnál
De jó pénzért majd mondd meg nekik,
Hogy jobb a világ a vártnál
Van, amikor nem álom
Van, amikor nem élet
Van, amikor nem álom
Van, amikor nem élet
Van, amikor nem
Van, amikor igen
S van, amikor nem
Van, amikor nem
Van, amikor igen
S van, amikor nem…



Szövegíró: Sülyi Péter
Előadó: Omega: A pénz

Messziről szépnek látszik
Míg hozzá nem érsz
Ezernyi színben játszik
Csábít a pénz.

Ha baj van, őt küldd követségbe
Hagyd, hogy szóljon helyetted
Rábízhatod magad a pénzre 
Nincs ráírva, hogyan szerezted
A túlsó partról is kezet nyújthatsz
A pénzed bárhová elér
De tudnod kell, ha a fenevad éhes
Mindenre képes
Az újabb falatokért

Sohase tétovázik
A lényegre tér
Ha megriad, köddé válik
Gazdát cserél

A bajban őt küldd követségbe
Hagyd, hogy szóljon helyetted
Rábízhatod magad a pénzre
Nincs ráírva, hogyan szerezted
A túlsó partról is kezet nyújthatsz
A pénzed bárhová elér
De tudnod kell, ha a fenevad éhes
Mindenre képes
Az újabb falatokért 

A bajban őt küldd követségbe
Hagyd, hogy szóljon helyetted
Rábízhatod magad a pénzre
Nincs ráírva, hogyan szerezted
A túlsó partról is kezet nyújthatsz
A pénzed bárhová elér
De tudnod kell, ha a fenevad éhes
Mindenre képes
Az újabb falatokért

 
Szövegíró: Lovasi András
Előadó: Kiscsillag: A pénz miatt

Kopasz emberek telefonálnak a pénz miatt
Fiatal lények mozognak rajtad a pénz miatt
Csőrös kamionokkal megyünk a pénz miatt
Az út mellett egyeztetünk a pénz miatt 
Öltönyösök öltönyt húznak,
Homelessek Metrót árulnak a pénz miatt
A pénz miatt 
Van minden 
Pénz nélkül élet pénz nélkül nincsen
Pénz nélkül meghal a föld
És Dubaiban se lenne ennyi zöld

Automatákba pénzt dobálnak a pénz miatt
Meg válófélben ordibálnak a pénz miatt 
Börtönbe meg bankba járnak a pénz miatt
Ki köcsögnek ki csicskának a pénz miatt
Zsidóznak meg angoloznak
Emelt óraszámba. Mondjad: a pénz miatt a pénz miatt
Van minden
Pénz nélkül élet pénz nélkül nincsen
Pénz nélkül meghal a föld
És Dubaiban se lenne ennyi zöld

Mennyi mindent érdemes a pénz miatt
Mennyire megéri minden a pénz miatt
Vidám vasárnapon hordják a pénz miatt
A perselyt körbe: Jöjj mennyország a pénz miatt
Van itt minden, megcsinálunk
Bármit hogyha járnál nálunk a pénz miatt 
A pénz miatt 
Van minden 
Pénz nélkül élet pénz nélkül nincsen
Pénz nélkül meghal a Föld
És Dubaiban se lenne ennyi zöld


Szövegíró: Szarka Tamás
Előadó: Ghymes : A pénz szaga –kelet-nyugati átjáró

Aranyos a burok,
Túl az üvegen a szépek és gazdagok,
Koldusok, vagyonok,
Egymásba harapva, mint a fej és a farok.
Szabadság, szerelem,
Mind a kettő arca ott van a pénzeden.
Türelem, nagy a türelem,
Hogyha mindkettőt mégis szeretem.

La-la la-a-laa, la-la la-a-la-la laa,
La-la la-a-laa, la-la la-a-la-la laa,
La-la la-a-laa, la-la la-a-la-la laa,
La-la la-a-laa, la-la la-a-la-la laa,

Terjed a pénz szaga hét országon,
Büszke a bankos a bőrdíványon.
Alszik a lány, feje szépen billen,
Kétezer év tudomány felszisszen.

Terjed a pénz szaga hét országon,
Büszke a bankos a bőrdíványon.
Alszik a lány, feje szépen billen,
Kétezer év tudomány felszisszen.

Nap helyét foglalod,
Kicsi Mammon, minden körülötted forog.


 Az idő újra vigyorog,
Elrepül az ész, messze csavarog.

La-la la-a-laa, la-la la-a-la-la laa,
La-la la-a-laa, la-la la-a-la-la laa,
La-la la-a-laa, la-la la-a-la-la laa,
La-la la-a-laa, la-la la-a-la-la laa,

Terjed a pénz szaga hét országon,
Büszke a bankos a bőrdíványon.
Alszik a lány, feje szépen billen,
Kétezer év tudomány felszisszen.

Terjed a pénz szaga hét országon,
Büszke a bankos a bőrdíványon.
Alszik a lány, feje szépen billen,
Kétezer év tudomány felszisszen.

Terjed a pénz szaga hét országon,
Büszke a bankos a bőrdíványon.
Alszik a lány, feje szépen billen,
Kétezer év tudomány felszisszen.

Terjed a pénz szaga hét országon,
Büszke a bankos a bőrdíványon.
Alszik a lány, feje szépen billen,
Kétezer év tudomány felszisszen.

Terjed a pénz szaga hét országon,
Büszke a bankos a bőrdíványon.
Alszik a lány, feje szépen billen,
Kétezer év tudomány felszisszen.


Szövegíró: Karácson Tamás
Wellhello: Apu vedd meg

B.O.S.S., #SWAG
ezt üzenem az összes vesztesnek
minden nap elnök, de nem unom
míg van nálam dollár meg euró
MR. P.I.M.P.
há' megmutatom neked, azt hogy ki a jampi
élére vasalt a nadrág
a fogkövemet is Swarovskiból rakták
a nyaklánc a fejemet húzza le
há' rajtad meg mi ez a gúnya, te?
felkapom a pulcsit, a Guccsit
a bull is pucsít, ha bejön ez a bullshit

Apu, vedd meg nekem a várost
automata váltós
kocsival szelném a dombokat
enyém lenne a kilátó
tudná, aki látott
hogy jó sok pénzünk van

B.O.S.S., #YOLO
a kocsival a fába belerongyoló
pedig a spoiler a legfainabb lett
irónia, mi az, egy tablet?
Bármi is az, kettő jöhet
meg a DiCaprionak egy mentőövet
kicsapom az ingből a mellszőrömet
meg a bimbit, csak a buli kezdődjön el
a wc lehet szétinstázva
aranyásók a szép kis házba'
csak pózolok, hogy legyen lájk
hogy lásd, mit csinálnak a legendák

Apu, vedd meg nekem a várost

automata váltós
kocsival szelném a dombokat
enyém lenne a kilátó
tudná, aki látott
hogy jó sok pénzünk van

B.O.S.S, #SEX
a sztori, mivel holnap henceghetsz
néha talán ihatnál keveset
a nőid szépek, mint egy diszkóbaleset
sukárság, rajság, fainság
VIP vagyok, ne is nézd a listát
nem tárcát hordok, talicskát
itt van a kártyám, lazíccsá'
a számlát meg se kérdezem
két koktél negyvenhétezer
a hetem fele csapatás
de sima ügy, mint a herevasalás

Apu, vedd meg nekem a várost
automata váltós
kocsival szelném a dombokat
enyém lenne a kilátó
tudná, aki látott
hogy jó sok pénzünk van

Minden lépésem elnök
Minden nézésem elnök
Minden kérdésem elnök
...elnöki ügy

Apu, vedd meg nekem a várost
automata váltós
kocsival szelném a dombokat
enyém lenne a kilátó
tudná, aki látott
hogy jó sok pénzünk van


Szövegíró: ifj. Malek Miklós

Előadó: ifj. Malek Miklós :Zseton a zsákban

Ki az, aki álmait, lecsatolva él ma itt.
Lövése van, de pisztolya nincs.
Csak pergeti a napjait, más keveri a lapjait.
Osztana, de paklija sincs. 

Ki mondja meg azt, hogyan élj?

Refr.:
Miért legyek én lúzer, 
a chick ideszól, húzz el!
Legyen laza az élet,
Legyen, ahogy kérted!
Legyen csak zseton a 
zsákban, csajok a 
kádban, buli a nyárban.
A meló ma várhat.
Az soha nem árt.

Abban ugye hinni jó, 
hogy nem nagy ügy egy millió. 
De megkeresni az a nehéz. 
Van, akire rátalál, de ott legyél, ha arra jár, 
jókor a jó helyen és kész. 

Ideje hogy végre élj!

Refr.:
Miért legyek én lúzer, 
a chick ideszól, húzz el!
Legyen laza az élet,
Legyen, ahogy kérted!
Legyen csak zseton a 
zsákban, csajok a 
kádban, buli a nyárban.
A meló ma várhat.
Az soha nem árt.

Az soha nem árt.

Ki mondja meg azt, hogyan élj? 

Refr.:
Miért legyek én lúzer, 
a chick ideszól, húzz el!
Legyen laza az élet,
Legyen, ahogy kérted!
Legyen csak zseton a 
zsákban, csajok a 
kádban, buli a nyárban.
A meló ma várhat.
Az soha nem árt.

Refr.:
Miért legyek én lúzer, 
a chick ideszól, húzz el!
Legyen laza az élet,
Legyen, ahogy kérted!
Legyen csak zseton a 
zsákban, csajok a 
kádban, buli a nyárban.
A meló ma várhat.
Az soha nem árt.
Az soha nem árt.
Az soha nem árt.
Az soha nem árt.






   
Készítette: Horváth Dorina Fanni és Török Fruzsina