Dragomán György: Máglya
Kiadó: Magvető
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve: 2014
Oldalszám: 448
A kötet egyedülálló, nem tagja sorozatnak.
Fülszöveg: Mi történik, amikor egy ország felszabadul? Mindenki megkönnyebbül hirtelen, vagy cipeljük magunkkal a múltunk súlyát? A diktátort fejbe lőtték, rituálisan elégették az elnyomás kellékeit, de a titkokra nem derült fény, a régi reflexek pedig működnek tovább. Bármikor kitörhet újra az erőszak, mert a temetetlen múlt még fájdalmasan eleven. A tizenhárom éves Emma erős lány, tele kamaszos vadsággal. Egyszerre vesztette el az otthonát és a szüleit, de váratlanul felbukkanó nagyanyja magához veszi. Új életében mindennek tétje van: a gyásznak, a barátságnak és az első nagy szerelemnek, bármely pillanat magában hordja a katarzis lehetőségét. Emma a boszorkányos nagymamától tanulja meg a hétköznapok mágiáját és a sorsfordító szertartásokat, ám a saját ereje még ennél is nagyobb: ő talán képes nemet mondani a történelmi bűnre, és kilépni a soha-meg-nem-bocsátás véres örvényéből. A regény családtörténet és történelmi tabló egyszerre. A nyelve sűrű, mégis egyszerű, a részletek varázslatos intenzitása sodró és izgalmas történetté formálódik, leköti és nem hagyja nyugodni az olvasót. A gyermek mindent látó szeme, a kamasz mohó testisége és a felnőtt józan figyelme szövődik össze benne érzéki és érzékeny szöveggé. Rákérdez a titkokra és felébreszti a titkos tudást.
Dragomán György József Attila díjas író és műfordító. 1973 szeptemberében született Romániában, Marosvásárhelyen. Tanulmányait az ELTE bölcsészkarán, angol-filozófia szakon végezte. Művei különböző irodalmi lapokban jelentek meg. Első regényét A pusztítás könyvét 2002-ben adta ki, ezt követte 2005-ben A Fehér király majd 2014-ben követte a Máglya című regény és 2015-ben megjelent Oroszlánkórus című novellás könyve is.
A Máglya című regényt 2014-ben adta ki a Magvető Kiadó Budapesten. Számos hazai és külföldi elismerést zsebelhetett be az író. Harmadik könyve hatalmas sikert aratott közel tizennégy nyelvre fordították már le, köztük német és román nyelven is megjelent. Különböző könyvlistákon is előkelő helyen végzett, itthon és külföldön is egyaránt.
Románia felszabadítása utáni világban járunk a diktátor halála után, de bármikor kitörhet újra az erőszak, mert a temetetlen múlt még fájdalmasan eleven. A mű narrátora a tizenhárom éves Emma erős lány, tele kamaszos vadsággal. Egyszerre vesztette el az otthonát és a szüleit, de váratlanul felbukkanó nagyanyja magához veszi. Új életében mindennek tétje van: a gyásznak, a barátságnak és az első nagy szerelemnek, bármely pillanat magában hordja a katarzis lehetőségét. Emma a boszorkányos nagymamától tanulja meg a hétköznapok mágiáját és a sorsfordító szertartásokat, ám a saját ereje még ennél is nagyobb: ő talán képes nemet mondani a történelmi bűnre, és kilépni a soha-meg-nem-bocsátás véres örvényéből. A regény családtörténet és történelmi tabló egyszerre.
A regény olvasása során annyira magával ragadott a történet, hogy este alig tudtam lerakni. Maga a történet is egyszerűen csodálatos, ahogy Emma szemszögéből szembesülhetünk a kamaszkorral meg a vele járó nehézségekkel, az első szerelemmel és az első csalódással. Ahogy a történet halad a nagymama is egyre többet emlékszik vissza és beszél kis unokájának. Mesél a holokausztról és legjobb barátnőjéről. Ez a történetfolyam is legalább olyan izgalmas, mint amikor Emma beszél.
Igaz először kicsit furcsálltam a párbeszéd hiányát, de ahogy folytattam az olvasást rájöttem, hogy ez a regény ettől csak még izgalmasabb és élvezhetőbb lesz. A stílusa és a nyelvezete sem túl bonyolult vagy kacifántos és egyszerűen nem tudok negatív kritikát mondani a könyvre. Egyszerűen fantasztikus és tényleg letehetetlen az olvasása során.
Én csak ajánlani tudom mindenkinek a kamaszoktól kezdve az idősebb korosztályig, mert mindenki megtalálhatja a műben azt a szereplőt, akivel azonosulni tud. Az olvasása mindenki számára egy élmény lesz, ezt garantálni tudom. Megismerhetjük a regényben a régmúlt Erdély egy részét a kamaszkor kérdéseivel megfűszerezve.
Készítette: Török Fruzsina, a Berettyóújfalui Arany János Gimnázium 10.b osztályos tanulója
A kötet egyedülálló, nem tagja sorozatnak.
Fülszöveg: Mi történik, amikor egy ország felszabadul? Mindenki megkönnyebbül hirtelen, vagy cipeljük magunkkal a múltunk súlyát? A diktátort fejbe lőtték, rituálisan elégették az elnyomás kellékeit, de a titkokra nem derült fény, a régi reflexek pedig működnek tovább. Bármikor kitörhet újra az erőszak, mert a temetetlen múlt még fájdalmasan eleven. A tizenhárom éves Emma erős lány, tele kamaszos vadsággal. Egyszerre vesztette el az otthonát és a szüleit, de váratlanul felbukkanó nagyanyja magához veszi. Új életében mindennek tétje van: a gyásznak, a barátságnak és az első nagy szerelemnek, bármely pillanat magában hordja a katarzis lehetőségét. Emma a boszorkányos nagymamától tanulja meg a hétköznapok mágiáját és a sorsfordító szertartásokat, ám a saját ereje még ennél is nagyobb: ő talán képes nemet mondani a történelmi bűnre, és kilépni a soha-meg-nem-bocsátás véres örvényéből. A regény családtörténet és történelmi tabló egyszerre. A nyelve sűrű, mégis egyszerű, a részletek varázslatos intenzitása sodró és izgalmas történetté formálódik, leköti és nem hagyja nyugodni az olvasót. A gyermek mindent látó szeme, a kamasz mohó testisége és a felnőtt józan figyelme szövődik össze benne érzéki és érzékeny szöveggé. Rákérdez a titkokra és felébreszti a titkos tudást.
Dragomán György József Attila díjas író és műfordító. 1973 szeptemberében született Romániában, Marosvásárhelyen. Tanulmányait az ELTE bölcsészkarán, angol-filozófia szakon végezte. Művei különböző irodalmi lapokban jelentek meg. Első regényét A pusztítás könyvét 2002-ben adta ki, ezt követte 2005-ben A Fehér király majd 2014-ben követte a Máglya című regény és 2015-ben megjelent Oroszlánkórus című novellás könyve is.
A Máglya című regényt 2014-ben adta ki a Magvető Kiadó Budapesten. Számos hazai és külföldi elismerést zsebelhetett be az író. Harmadik könyve hatalmas sikert aratott közel tizennégy nyelvre fordították már le, köztük német és román nyelven is megjelent. Különböző könyvlistákon is előkelő helyen végzett, itthon és külföldön is egyaránt.
Románia felszabadítása utáni világban járunk a diktátor halála után, de bármikor kitörhet újra az erőszak, mert a temetetlen múlt még fájdalmasan eleven. A mű narrátora a tizenhárom éves Emma erős lány, tele kamaszos vadsággal. Egyszerre vesztette el az otthonát és a szüleit, de váratlanul felbukkanó nagyanyja magához veszi. Új életében mindennek tétje van: a gyásznak, a barátságnak és az első nagy szerelemnek, bármely pillanat magában hordja a katarzis lehetőségét. Emma a boszorkányos nagymamától tanulja meg a hétköznapok mágiáját és a sorsfordító szertartásokat, ám a saját ereje még ennél is nagyobb: ő talán képes nemet mondani a történelmi bűnre, és kilépni a soha-meg-nem-bocsátás véres örvényéből. A regény családtörténet és történelmi tabló egyszerre.
A regény olvasása során annyira magával ragadott a történet, hogy este alig tudtam lerakni. Maga a történet is egyszerűen csodálatos, ahogy Emma szemszögéből szembesülhetünk a kamaszkorral meg a vele járó nehézségekkel, az első szerelemmel és az első csalódással. Ahogy a történet halad a nagymama is egyre többet emlékszik vissza és beszél kis unokájának. Mesél a holokausztról és legjobb barátnőjéről. Ez a történetfolyam is legalább olyan izgalmas, mint amikor Emma beszél.
Igaz először kicsit furcsálltam a párbeszéd hiányát, de ahogy folytattam az olvasást rájöttem, hogy ez a regény ettől csak még izgalmasabb és élvezhetőbb lesz. A stílusa és a nyelvezete sem túl bonyolult vagy kacifántos és egyszerűen nem tudok negatív kritikát mondani a könyvre. Egyszerűen fantasztikus és tényleg letehetetlen az olvasása során.
Én csak ajánlani tudom mindenkinek a kamaszoktól kezdve az idősebb korosztályig, mert mindenki megtalálhatja a műben azt a szereplőt, akivel azonosulni tud. Az olvasása mindenki számára egy élmény lesz, ezt garantálni tudom. Megismerhetjük a regényben a régmúlt Erdély egy részét a kamaszkor kérdéseivel megfűszerezve.
Készítette: Török Fruzsina, a Berettyóújfalui Arany János Gimnázium 10.b osztályos tanulója
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése